Od lat panuje żywiołowa dyskusja, czy didżeje zaliczają się do muzyków czy jednak nie. DJ – za tym słowem, które można zapisać na wiele różnorodnych sposobów kryje się wiele znaczeń. Z artykułu tego dowiecie się kim są Disc Jockeye radiowi, poznacie historię DJ-i klubowych, a także czym różni się Deejay od MC.
Disc Jockeye radiowi…
Po prostu puszczają utwory. Zyskują jednak często popularność swoim doborem utworów, komentarzami pomiędzy kawałkami i dzięki swojej osobowości. Pierwszym Disc Jockeyem w historii był Ray Newby, który w 1909 roku zaczął puszczać regularnie muzykę w Kalifornijskim radiu. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że miał wtedy jedynie… 16 lat. Od tamtego czasu didżejowanie radiowe rozwijało się w najlepsze tworząc wiele osobowości radiowych, jednak ciężko to było nazywać sztuką.
DJ klubowy
Prawdziwy przełom nastąpił dopiero w latach siedemdziesiątych na Bronxie, gdzie Dj Kool Herc (nazywany też ojcem hip-hopu) wypracował technikę miksowania ze sobą dwóch takich samych ścieżek muzycznych z dwóch adapterów, pozwalając przedłużyć trwanie fragmentów utworu albo je wzmocnić, by najbardziej taneczne kawałki trwały jak najdłużej i były bardziej wyraziste. Wtedy właśnie didżejowanie stało się manipulowaniem dźwiękiem w celu tworzenia oryginalnych brzmień.
Ogólnie jednak DJ-e klubowi starają się płynnie przechodzić pomiędzy kawałkami tworząc harmonię, która pozwala osobom czuć atmosferę i dynamizować zabawę. Dysk Dżokeje muszą tak ustawiać kawałki, by ludzie nie po przewracali się od zmiany rytmu pomiędzy kawałkami. Z pojedynczych utworów tworzy się jeden długi spektakl dźwięku, który jest często wzbogacany efektami (np.: skreczowaniem).
Deejay i MC
W kulturze muzyki reggae Deejay oprócz tego, że miksuje utwory także rapuje, śpiewa i wykonuje „toasting”, czyli monotonny zaśpiew w trakcie trwania muzyki. Kogoś, kto tylko puszcza kawałki, wśród fanów reggae nazywa się selekcjonerem. Zupełnie inaczej jest w hiphopie.
Didżejom hip-hopowym, towarzyszy MC (wymawia się emsi, co jest skrótem od Master of Ceremony), który rapuje i nawiązuje kontakt z widownią, a DJ jest tylko odpowiedzialny za robienie podkładu muzycznego.
Okazuje się, że zawód DJ-a jest bardzo popularny. Według szacunków zajmuje się tym 1 250 000 osób na świecie. W Polsce dobrego DJ-a nietrudno jest znaleźć, a już szczególnie w mieście takim jak Kraków, gdzie skorzystać możemy chociażby z oferty jaką proponuje DJ Dominik Szymoniak Exclusive Djs.
DJ – jedno słowo, wiele zapisów, wiele znaczeń i ogromna ilość ludzi.