Deskowanie wykopów jest najpopularniejszą formą zabezpieczenia ścian wykopów przez zawaleniem. Odpowiednie ich przygotowanie i wykonanie gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo w miejscu pracy, ale też jest podstawą do prac w kolejnych etapach na placu budowy. Najczęściej stosowany w budownictwie materiałem do deskowania wykopów jest drewno, które zwłaszcza przy dużych komercyjnych projektach zastępowane jest obecnie przez gotowe szalunki modułowe wykonane ze stali i kompozytów drewnianych.
Szalunki najczęściej kojarzą się z pracami ziemnymi i fundamentowymi, jednak budownictwo korzysta z szalunków również do podtrzymywania konstrukcji stropów lub ścian. W przypadku wykopów rozróżniamy trzy rodzaje szalunków: lekkie, średnie oraz ciężkie i w stosowane są zależności od rodzaju wykopów. Warto wiedzieć, że deskowanie wykopów stosowane na małych inwestycjach najczęściej jest używane tylko raz z możliwością wykorzystania ich przy innych pracach na budowie, a także inwentaryzowane, gdzie moduły demontuje się po skończonej pracy i wykorzystuje przy kolejnych inwestycjach. Deskowanie można tez rozróżnić ze względu na sposób użycia.
Wyróżniamy deskowanie ślizgowe, przesuwne lub przestawne w zależności czy są demontowane, przesuwane w nowe miejsce bez demontażu lub przesuwane w niezmienionej postacie wzdłuż lica konstrukcji. Każde deskowanie powinno być przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta zgodnie z jego instrukcją, dodatkowo zaleca się aby pracownicy montujący szalunek byli d tego odpowiednio przeszkoleni i znali instrukcję montażu. Takie same wymagania obowiązują przy demontażu deskowania z zachowaniem przepisów prawa pracy.