Każdy kto zetknął się w jakikolwiek sposób z budownictwem, architekturą lub nieruchomościami wie, czym są kotwy gruntowe. W momencie gdy zależy nam na solidnej, stabilnej konstrukcji budowli kotew gruntowa jest niezastąpiona.
Kotwy gruntowe
Możemy jej użyć przy budowie,zabezpieczeniu, wzmocnieniu obiektu. Zastosowanie kotwy nie ingeruje w konstrukcję budynku co w wielu przypadkach jest bardzo istotne. Kotew gruntowych można użyć w stabilizacji różnego rodzaju masztów, słupów, w konstrukcjach obudowy wykopów, stabilizacji nasypów, skarp, nabrzeży, palisad.
Czym jest kotwa gruntowa?
Jest konstrukcją nośną składającą się z trzech części: głowicy, cięgna i buławy. W zależności od tego, jakiego rodzaju materiał został użyty do budowy cięgna może to być kotwa splotowa lub prętowa. W zależności od podłoża, mocowanie kotwy zaczynamy od tzw. iniekcji, w tym celu należy wykonać odpowiednich wymiarów otwór w gruncie a następnie wypełnić go zaczynem z cementu, w następnej kolejności osadzamy w nim cięgno kotwy. Po kilku lub kilkunastu godzinach, w zależności od użytego do wypełnienia materiału, można uformować za pomocą iniekcji buławę kotwy. W zależności od obciążenia konstrukcji lub ciężkich warunków gruntowych można użyć kotew wielobuławowych, specjalnie do tego celu zaprojektowanych.
Następną czynnością jest sprężenie oraz ostatecznie wykonanie badań odbiorczych.
Każda kotew musi być sprawdzona, powinna mieć też metrykę z informacją o rodzaju użytych cięgien, technologii, wymiarach, warunkach gruntowych, wynikach wykonanych badań odbiorczych. Dokładne badanie daje gwarancję, że kotew gruntowa jest prawidłowo wykonana i będzie mogła spełniać swoje zadanie na stałe bądź w wyznaczonym do tego czasie.